איך הפכה ניו אורלינס לעיר השנייה בארה”ב באי-השוויון בהכנסה? כיצד נהייתה לאחד ממרכזי היזמות המובילים בארה”ב? ומה קרה לתרבות המוסיקה בעיר? עשר שנים אחרי פגיעת הוריקן קתרינה, שיקום העיר ניו אורלינס מספק נקודת מבט מזוקקת על עירוניות, כוח, הון ופוליטיקה.

בשבוע שעבר ציינה ארה”ב עשור לסופת ההוריקן קתרינה, שהחריבה את העיר ניו אורלינס. עשר  שנים של שיקום העיר מציעות נקודת מבט מרתקת ללמוד לא רק על מה קרה לעיר ניו אורלינס, אלא מבט מזוקק על עירוניות, כוח, הון ופוליטיקה בעיצוב חברה וכלכלה בעיר של ימינו. ההרס של העיר וההזדמנות לשיקומה הביאו לידי מימוש את האופן בו בעלי עוצמה – פוליטיקאים, גורמים עסקיים וצוותי חשיבה מטעם ולמען שני הראשונים –  רוצים היו לראות את העיר בת זמננו. עיר זו מקפלת בתוכה מופעים של קיטוב אתנו-מעמדי הולך ומחריף, הדרת קבוצות מוחלשות ממרחבים עירוניים מסוימים תוך כליאתם הסמלית במרחבים מובחנים, מסחור תרבות אותנטית מקומית והפרטה של שירותים ציבוריים. לצד מופעים אלה ניכר פיתוח טכנולוגי מהיר ותנופה יזמותית, שמתבטאת ביצירת מרחבים מאורגנים לספיגת ועידוד יזמים.

התוצאה הבלתי נמנעת של תהליך השיקום היא הפיכת העיר למרחב שזכויות המשתמשים/צורכים את מרחבה נקבעות בהתאם לשיוך מעמדי/אתני/גזעי. סקר שנערך בחודשים האחרונים בניו אורלינס, וביקש לבדוק את עמדות התושבים ביחס לשאלה האם שיקום העיר הושלם, כאשר שיקום מתייחס לכלכלה, חינוך ואיכות חיים, מצא ששמונים אחוזים מהלבנים בעיר סבורים ששיקום העיר הסתיים ובאופן מוצלח. לעומת זאת, שישים אחוזים מהשחורים סבורים שהשיקום לא הסתיים או אינו מוצלח. מיותר לציין שישנה חפיפה הולכת ומתהדקת בין שיוך גזעי למצב כלכלי.

(צילום: "Hurricane Katrina Devastatingly Beautiful" by Gary Mark Smith)

ההצפות בניו אורלינס, שנת 2005 (צילום: “Hurricane Katrina Devastatingly Beautiful” by Gary Mark Smith)

התוצאות של שיקום העיר ניו אורלינס אינן אמורות להפתיע. הרי השיקום יצר תהליך זריז וממוקד של עיצוב עיר ניאו-ליברלית. אפשר להסוותה בכותרות מצוחצחות כמו ניו-אורבניזם, עיר מקיימת ועוד הגדרות חפות מתיאורה של העיר כמרחב מתחזק ומחזק יחסים חברתיים היררכיים. כמעט בכל עיר מתקיימים תהליכים תוספתיים בדמות פרויקטים ממוקדים שמובילים בסופו של דבר לעיצובה של העיר הניאו-ליברלית. הסתכלו סביב – כולנו חיים בניו אורלינס.

אז כיצד הפכה ניו אורלינס בתוך עשור לעיר השנייה בארה”ב באי-השוויון בהכנסה, אי שוויון שחופף קווים גזעיים? כיצד הפכה העיר לאחד ממרכזי היזמות המובילים בארה”ב? מה קרה לתרבות הג’ז והמוסיקה בעיר בה שיעור המוזיקאים ביחס למספר התושבים היה מהגבוהים בעולם? מה קרה לעיר? צוות כתבים ועורכי וידאו יצאו מטעם הניו-יורק טיימס לסקר את העיר. בכתבה ארוכה, מעמיקה ומרתקת, שמלווה בשלל מפות וסרטי וידאו נחשפת ניו אורלינס, עשר שנים אחרי חורבנה.

להרחבה בנושא:

NEEDS A HEADLINE

דיירי דיור ציבורי נאבקים על שילובם בפרויקטי מגורים חדשים שנבנו לאחר הוריקן קתרינה, שנת 2006 (צילום:Craig Morse, Culture:Subculture Photography, flickr.com)

דיירי דיור ציבורי נאבקים על שילובם בפרויקטי מגורים חדשים שנבנו לאחר הוריקן קתרינה, שנת 2006 (צילום:Craig Morse, Culture:Subculture Photography, flickr.com)