שוכרים דירה בעיר? הסדרה הזו צריכה לעניין אתכם! סדרת פודקסט חדשה באורבנולוגיה על דיור בר השגה

דיור בר השגה הוא מנגנון שנועד לאזן את שוק הדיור המתייקר שמדיר מתוכו יותר ויותר אוכלוסיות. יצאנו לדרך עם שאלות בנוגע לדיור בר השגה: למי הוא מיועד? מי קובע את הקריטריונים? כיצד מתכננים דירות להשכרה במחיר מופחת? ומה הייחודיות של תכנון מתחמי דיור בר השגה? אך משם הגענו לשאלות רחבות יותר על מדיניות ציבורית, עתיד המגורים ושוק הדיור בישראל. האם בעתיד נמשיך לקנות דירות או נחייה יותר בשכירות,  וכיצד המדינה והרשויות העירוניות נערכות לעתיד המשתנה.

המשבר בשוק הדיור והתייקרות המחירים, הובילו ערים לקדם מנגנון דיור בר השגה שיוכל להגן ולסייע לאוכלוסיות פגיעות להישאר בתוך העיר. איך מי הן אותן אוכלוסיות, מהו מחיר “בהישג יד” והיכן ניתן לבנות יחידות דב”י (דיור בהישג יד)? כאן המנגנון מתחיל להסתבך. בשלושת הפרקים הקרובים נדון בדיור בר השגה דרך החזון המטרות שהובילו לקידום הנושא, הקריטריונים למי מיועד הדיור בהישג יד, ומגוון מדוע חשוב לשמור על מגוון עירוני וכיצד מגוון קשור בדיור.

בפרק הראשון | החזון – נשמע מפי גורמים ברשות העירונית מה הוביל את עיריית תל אביב להיכנס לתחום של דיור בר השגה. מהן המטרות של הפרויקט והמודלים הכלכליים והתכנוניים לקידומו. נשמע את אדריכלית פרויקט גני שפירא, הפרויקט דיור בר השגה הראשון שקידמה עיריית תל אביב, על ההיבטיים האדריכליים של דיור בהישג יד.  ולבסוף נבין איך  חוק דיור בר השגה, שעבר בשנת 2018, מאפשר לרשויות עירוניות לקדם יותר פרויקטים כאלו בערי ישראל.

להאזנה


צוות הפודקסט ורשימת מרואיינים

רשימת המרואיינים:

מרגרט בן חמו- תושבת שכונת שפירא

אלה ובר, מתכננת במחלקה לתכנון אסטרטגי, בתחום הדיור, בעיריית תל אביב

אורית מילבאואר, אדריכלית, בעלת המשרד מילבאואר אדריכלים

עו”ד נעמה בן זאב, סמנכ”לית התחדשות עירונית בחברת עזרה וביצרון, חברת בת של עיריית תל אביב

סבסטיאן ולרשטיין, מנהל מרכז הגר למדיניות דיור חברתי באוניברסיטת תל אביב

 

צוות הפודקסט:

מגישה: הדס צור

עריכה: הדס צור וניר לייסט

עריכת סאונד: ניר לייסט

הסדרה מופקת על ידי אורבנולוגיה, כתב העת של המעבדה לעיצוב עירוני

תמונות

לפרק הבא: קריטריונים