ברכת חג שמח לעוסקים והעוסקות במרחב הבנוי ותזכורת מעוררת השראה שהגיעה מגריפיטי בפארק:

Well-Behaved Woman Seldom Make History

בחודש האחרון נתקלתי בכתובת גרפיטי שמשכה את תשומת ליבי במעבר התת קרקעי לפארק החורשות:  well-behaved woman seldom make history. “נשים שמתנהגות כיאות לעתים רחוקות עושות היסטוריה”. מי שניסחה את המשפט הזה היא לורל תאצ’ר אולריך (Laurel Thatcher Ulrich) היסטוריונית אמריקאית, פרופסורית באוניברסיטת הרווארד וזוכת פרס פוליצר שכותבת בין השאר על היסטוריה של נשים ובוחנת את הדרכים שבהן נשים עיצבו את ההיסטוריה, בהביאה דוגמאות מחייהן של רוזה פארקסאליזבת קיידי סטנטוןהארייט טאבמןוירג’יניה וולף. כוונתה של אולריך לא היתה שנשים צריכות להתנהג בצורה לא יפה כדי להיות בלתי נשכחות, כך הציטוט מתפרש לעתים קרובות. היא כתבה את המלים האלה על כך שנשים כה רבות השפיעו על החברה, אך הן נפקדות מדפי ההיסטוריה. כתיבתה ככלל מבקשת לתת מקום לאנשים הרגילים, הפשוטים, אשר לעיתים קרובות פועלם אינו מקבל הכרה.

ובזירה התכנונית והאדריכלית, את מי כן אנו מכירים, מזהים? את הפנים של בעלי המשרדים במגזר הפרטי, והם לרוב גברים. כפי שכתבה אסתר זנדברג, על מעמדן של נשים באדריכלות,1 “הפערים המגדריים והעליונות הגברית באדריכלות הם תולדה של נסיבות חברתיות וכלכליות, מעמד, קשרים וכוח שנצברו במשך דורות ויוצרים אפליה בכל תחומי העיסוק.” אולם כאן זנדברג טועה ומטעה, בזירה הישראלית, נשים רבות נמצאות בעמדות כוח במגזר הציבורי, במנהל התכנון, בוועדות השונות ברשויות והן מופקדות אל עיצוב המרחב וניהולו. השפעתן, גם אם בלתי נראית, או נחגגת מעל דפי העיתון, משמעותית מאוד.

תכנון ואדריכלות אינם רק אובייקטים של ראווה הנחגגים (או מושמצים) בכל מקום. תכנון ואדריכלות הם גם השיח המבנה ומעצב אותם, הם גם הפרקטיקות והכלים הרגולטיביים, הם גם כל אותם אנשים המשתמשים בבניינים ונותנים להם משמעות. מרחב או אובייקט אדריכלי ללא הכרה של החברה, לא ישרוד לאורך זמן. לכן, חשוב לקחת בערבון מוגבל את הפנים מאחורי הייצוג האדריכלי האייקוני. הם רק הפרונט של מערכת מורכבת ורבת משתתפים.

אהבתי את הנוכחות של הציטוט של לורל תאצ’ר אולריך בפארק. אולם לצערי, אם תפסעו בפארק החורשות לא תמצאו אותו יותר. כדרכה של העירייה, לאחר מספר שבועות נצבע המעבר באפור ומחק את המשפט הזה יחד עם הרבה כתובות וציורי גרפיטי אחרים.

חג שמח!

נחזור לפרסם אחרי החג

IMG_5903

  1. “מה צריך לקרות כדי שיותר נשים יתכננו את המרחב הציבורי”, אסתר זנדברג, הארץ 21.3.18