בקרוב באורבנולוגיה, סדרת פודקסט חדשה על האבולוציה של התכנון האדריכלי בישראל. סדרה של ראיונות עם בנים ובנות לשושלות של אדריכלים שעיצבו והשפיעו על הזירה האדריכלית בישראל. דרך הראיונות ננסה להבין את ההמשכיות והמשמעות של מקצוע האדריכלות בפרספקטיבה של זמן ושינוי

להאזנה

הזירה האדריכלית, התיאוריה והפרקטיקה, עוברת בשנים האחרונות שינויים דרמטיים. הכלכלה הנאו ליברלית הנשענת על יזמים פרטיים, הנסיגה של המדינה כגוף מבצע ומיקומה כגוף מתווך המופקד על מדיניות ורגולציה, וההתחזקות של הקהילה בעיצוב סדר היום המרחבי והתכנוני, כל אלו מעצבים מחדש את המקצוע. תשומת לב מרבית ניתנת דווקא למקצוע התכנון. על כך יעידו הפלטפורמות השונות בתקשורת המסקרות כולם תהליכים עירוניים בקנה מידה גדול. תהליכים אשר אינם עוסקים באובייקט אלא בתהליך כינונו של המקום. האובייקט האדריכלי נשכח. אולי כי פשוט האדריכלות הפכה לבלתי רלוונטית. נדמה כי הנושאים החברתיים, הפוליטיים והכלכליים מעסיקים את מתכנני הערים והגיאוגרפיים בעוד שהאדריכלים מבכרים לעסוק בשאלות של אסתטיקה וראווה ולברוח מהתמודדות עם סוגיות ליבה אשר מעסיקות את מקבלי ההחלטות.

דרך אחת, להסתכל על הדברים היא דרך מה שאבד, לבכות את השחיקה של המקצוע, את השחיקה בכוחו של האדריכל, את השחיקה בגבולות ובאוטונומיה של השדה. אולם אפשר גם אחרת. אפשר לחשוב על השינוי הזה כהזדמנות להגדיר מחדש את גבולות המקצוע ותרומתו של האדריכל לחברה. מה תפקידו היום? מה הוא עושה ואיך? סדרת הפוקדסטים, האדריכלים, מארחת את אמנון רכטר, ארד שרון, טלי יער-קוסט, מיקי מנספלד, דודי ודניאל זרחי, אבנר ישר, ומבקשת להבין את המקצוע בפרספקטיבה של זמן. לבחון כל פעם נושא אחד: בתי מלון, בתי חולים, מגורים, משרדים, ולהבין את השינויים בתפיסה העיצובית והתכנונית שלו.

הסדרה הזו מבקשת להפנות את הזרקור חזרה לאדריכלות. היא עוסקת בשינויים בתוך המקצוע, בחיים בתוך המקצוע, על מה שאפשר להבין בפרספקטיבה של זמן. שהרי סטודנט או סטודנטית המסיימים את לימודיהם באדריכלות, נמצאים בראשיתו של מסע ארוך של הכרות עם המקצוע. זהו גם יופיו של המקצוע. כאדריכל אתה לומד כל הזמן, ואיש או אשת מקצוע בני חמישים נתפסים כצעירים. בעידן בו קצב השינויים מסחרר, נדמה שהזירה האדריכלית מתקיימת בממד זמן משלה. זוהי הסיבה שגם בחרנו לראיין אדריכלים ממשרדים ותיקים בישראל. כדי שנוכל, אולי, להבין משהו על ההמשכי והמשמעות של מקצוע האדריכלות בפרספקטיבה של זמן ושינוי.

הסדרה כוללת ראיונות עם האדריכלים: אמנון רכטר, דודי ודניאל זרחי, ארד שרון, טלי יער-קוסט, מיקי מנספלד ואבנר ישר.

האזנה נעימה!

צוות הפודקסט

עורכת ראשית: טלי חתוקה, עורכת משנה: הדס צור, עורך סאונד: ניר לייסט, עיצוב אותות: עירד אשל

לפרק הראשון-אמנון רכטר חלק א’